Nicholas Carr - Seklumos: kaip internetas veikia žmogaus smegenis (2013)

Nicholas Carr - Seklumos: kaip internetas veikia žmogaus smegenis (2013)
Autorius:
Kategorija:
Puslapiai:
Atsisiųsk:
Įvertink:
Pasidalink:
Lietuvos mokslų akademija pristato amerikiečių rašytojo Nikolo Karo (Nicholas Carr) knygą „Seklumos“ lietuvių kalba. Pagrindinis klausimas, į kurį bando atsakyti jos autorius: kaip internetas keičia mūsų mąstymą?

Gyvename amžiuje, kai bet kokia informacija daug lengviau ir sparčiau prieinama nei anksčiau. Be interneto teikiamų privalumų vis dažniau pasigirsta nuogąstavimų apie neigiamą jo įtaką žmogaus protinei veiklai.

Pasitelkęs naujausius neurologinius tyrinėjimus ir istorines bei kultūrines sąsajas, N. Karas pasakoja, kaip pasikeitė mūsų smegenys ir suvokimas, iškeitus knygą į internetą. Linijinis, literatūrinis skaitymas, prie kurio mus pripratino spaudos išradimas, įsigalėjus kompiuteriui vis greičiau tampa atgyvena, kurios vietą užima automatizuotas veiksmas „spustelti“ ir „peržvelgti“. Smegenys, užuot lavinamos įsigilinti į tekstą ir generuoti kūrybines mintis, dabar sutelkiamos vien į spontanišką sprendimų priėmimą: atverti internetinę nuorodą ar ne.

N. Karas nėra naujųjų technologijų priešininkas. Jis pripažįsta, kad internetas praplėtė žmogaus pažinimo ribas, leidžia bendrauti su įvairesniais žmonėmis ir bendruomenėmis. Tačiau ar neteks už tai sumokėti savo pačių proto galia – gebėjimu sutelkti dėmesį, skaityti bei mąstyti įdėmiai?

„Seklumos“ – jau devintoji mokslo populiarinimo serijos „Mokslas visiems“ knyga. Iš viso šią seriją sudaro 12 garsiausių užsienio autorių knygų, kurios leidžiamos Lietuvos mokslų akademjos iniciatyva. Knygų temos itin įvairios, apima skirtingas mokslo sritis. Pavyzdžiui, Džeremis Rifkinas (Jeremy Rifkin) knygoje „Trečioji pramonės revoliucija“ pasiūlo išsamų, realistinį ir techniškai pagrįstą modelį, kaip pertvarkyti pasaulinės energetikos sistemą. Neilas Šubinas (Neil Shubin) knygoje „Žuvis tavyje“ pristato naują žmogaus kūno kilmės teoriją. Metas Ridlis (Matt Ridley) knygoje „Racionalusis optimistas“ pateikia optimistinę ateities prognozę ir tikina, kad šiuo metu viskas eina tik geryn. Biochemikas Nikas Leinas (Nick Lane) knygoje „Gyvybės triumfas“ ieško atsakymų, iš kur atsirado gyvybė, kaip susikūrė DNR, kas yra sąmonė, kodėl mirštame, ir t.t.
Panašios knygos:
Komentuoti
Registracija